rodzaje-piany-poliuretanowej
Rodzaje piany poliuretanowejZarówno piana otwarto- jak i zamkniętokomórkowa zbiera znakomite recenzje jako materiał izolacyjny. Warto mieć jednak świadomość tego, że oba rozwiązania różnią się między sobą z uwagi na ich zastosowanie.

Piana otwartokomórkowa jest wykorzystywana przede wszystkim do ocieplania budynków mieszkalnych, można ją przy tym spotkać nie tylko na strychach i poddaszach, ale również na ścianach działowych. Jest zbudowana niemal wyłącznie z komórek otwartych, a jej działanie jest zbliżone do tego, jakim charakteryzuje się odzież termoaktywna. Nie tylko chroni przed wiatrem i zimnem, ale również skutecznie odprowadza na zewnątrz nadmiar wilgoci. Zimą jej stosowanie przyczynia się do ograniczenia strat ciepła, latem zaś do ochrony pomieszczeń przed przegrzaniem.

Co warte podkreślenia, jej skład zwraca na siebie uwagę również dlatego, że nie przyciąga nie tylko insektów, ale także gryzoni. Warto przy tym wspomnieć, że jest to materiał lżejszy niż wełna mineralna, stosując go nie trzeba więc obawiać się o nadmierne obciążenie konstrukcji ścian oraz dachów. Piana otwartokomórkowa przyczynia się przy tym do wzmocnienia konstrukcji budynków, może być więc stosowana między innymi w domach, dla których charakterystyczna jest konstrukcja szkieletowa.

Piana zamkniętokomórkowa jest tworzona w zdecydowanej większości przypadków przez komórki zamknięte, charakterystyczne są więc dla niej właściwości uszczelniające występujące w połączeniu z wysokim współczynnikiem oporu cieplnego. Znakomicie sprawdza się zwłaszcza w odniesieniu do termoizolacji dachu, nie tylko ogranicza przy tym straty ciepła w budynku, ale również przyczynia się do poprawy jego efektywności energetycznej.

Warte podkreślenia są także charakterystyczne dla niej właściwości uszczelniające, okazuje się bowiem, że piana tego typu może być wykorzystywana w tak zwanych „zielonych dachach”. Mówiąc o jej zaletach można też wskazać na to, że z powodzeniem bywa stosowana podczas prac izolacyjnych na basenach i to nawet w odniesieniu do tych, które pojawiają się na dachach oraz tarasach, gdzie wyeliminowanie wszystkich przecieków ma fundamentalne znaczenie.