Jak często jechałeś obok terenu przemysłowego i myślałeś „Wow, to wspaniałe osiedle przemysłowe!” Wyobrażam sobie, że nie będzie tak często. Większość to tylko kwadraty z cegły, betonu i metalu, zaprojektowane tak, aby były funkcjonalne, a nie inspirujące. Tutaj toczy się biznes, bez względu na wygląd budynków. To samo dotyczy większości osiedli na całym świecie, ale istnieją pewne osiedla przemysłowe i parki biznesowe, na które warto zwrócić uwagę. Poniżej wspomniałem o niektórych, które są trochę inne.

Dolina Krzemowa

Nazywanie tego osiedlem przemysłowym może wydawać się nieco niesprawiedliwe, ale takie właśnie jest. Jest to znany na całym świecie obszar w pobliżu San Francisco, na który składają się jedne z najbardziej znanych i innowacyjnych firm z branży elektronicznej i informatycznej. Wydaje się, że pojawiają się tam nowe pomysły co kilka lat, a liczba wysoko wykwalifikowanych pracowników, którzy zarabiają na życie w Dolinie Krzemowej, jest wyższa niż w jakimkolwiek innym porównywalnym majątku. Dzięki firmom takim jak Google, Apple i Yahoo wśród tych, które mają tam siedzibę, możesz zobaczyć, jak w tej nieruchomości znajduje się wiele najbardziej przyszłościowych firm na świecie.

Healam Bridge

To osiedle przemysłowe nie jest tak znane jak Dolina Krzemowa, ale jest ważne z innych powodów. Ta historyczna posiadłość przemysłowa pochodzi z ponad 2000 lat i uważa się, że dostarczyła wszystko, czego wymagał słynny rzymski 9. legion. Od zapasów żywności po materiały budowlane, wszystko zostało wyprodukowane obok fortu legionu. Wśród dokonanych odkryć były młyny do przygotowywania mąki oraz fabryki do wyrobu ceramiki, warzenia piwa i przetwarzania mięsa. Osiedle zostało odkryte przez przypadek, gdy prowadzone były prace nad modernizacją brytyjskiej drogi, i dało wgląd w życie brytyjskich robotników pod panowaniem rzymskim.

Park przemysłowy Suzhou

Jest to park przemysłowy z tą różnicą. Zlokalizowana w Suzhou w Chinach wspólny wysiłek rządów Chin i Singapuru ma na celu stworzenie nowego rodzaju parku przemysłowego. Chińczycy zobaczyli sukces Singapuru w rozwoju swoich firm i siły roboczej i chcieli wykorzystać swoje doświadczenie do rozwoju Chin. Park przemysłowy Suzhou został opracowany nie tylko po to, aby pomóc przedsiębiorstwom, ale także w celu edukacji pracowników. Po otwarciu w 1994 r. Na placu o powierzchni 288 km znajdowało się już centrum szkolnictwa wyższego. W mieście edukacyjnym znajduje się wiele uniwersytetów, które już stworzyły pokolenie pracowników, którzy pomogą poprawić przyszłość swojego kraju. Liczba instytucji edukacyjnych stale rośnie, a nawet stają się partnerstwami międzynarodowymi. To park przemysłowy, z którego świat mógłby się uczyć.