Prawidłowe funkcjonowanie stawów jest ważne dla kondycji całego naszego organizmu. Choroby stawów najczęściej wiążą się bowiem z uciążliwym bólem, a także z upośledzeniem aparatu ruchu, a więc codzienne życie staje się znacznie utrudnione. Jakie są najczęściej występujące choroby stawów?

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to jedno z najczęściej występujących schorzeń stawów. Jest to choroba autoimmunologiczna, a więc polega na tym, iż organizm (a właściwie układ immunologiczny) atakuje swoje własne tkanki. Często ma ono podłoże genetyczne. Choroba ta, jak większość innych schorzeń o charakterze autoimmunologicznym, częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Pojawia się zwykle w okresie pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Chory początkowo odczuwa delikatny ból stawów, który z czasem jednak staje się coraz intensywniejszy. Często wśród objawów wymienia się także zesztywnienie stawów, które pojawia się najczęściej rankiem, zaraz po obudzeniu się. Reumatoidalne zapalenie stawów wiąże się także z szeregiem innych symptomów, wśród których najczęściej występujące są podwyższenie temperatury ciała, a także nagła i znaczna utrata masy ciała.

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów to kolejna choroba autoimmunologiczna. Schorzenie to atakuje stawy chorego w młodym wieku. Podobnie jak w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów, tutaj również podejrzewa się, że wpływ na zachorowanie mogą mieć czynniki genetyczne. Choremu dokucza ból stawów, a także ich obrzęk. Pojawiają się trudności w poruszaniu się. Częściej na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów cierpią dziewczęta niż chłopcy. Podejrzewa się, że wpływ na intensywność objawów może mieć silny stres odczuwany przez chorego.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów to kolejne bardzo często występujące schorzenie. Najczęściej dotyka ono osoby w wieku powyżej 40 lat, jednak nie jest wykluczone występowanie jej u młodszych. Zwyrodnienie stawów daje szereg charakterystycznych objawów, takich jak ból stawów, ich sztywność, trudności w poruszaniu się, „strzelanie” stawów oraz ich zniekształcenie. Aby dbać o dobrą kondycję swoich stawów, warto pomyśleć o stosowaniu suplementów, które możemy nabyć w aptece bez recepty. Jedne z najpopularniejszych suplementów na stawy to Artresan Efekt, Litozin Forte czy Collaflex. Nie decydujmy się jednak na suplementację na własną rękę. Przed użyciem suplementów warto skonsultować się z naszym lekarzem i wykonać podstawowe badania.