COVID-19 to choroba, na którą do tej pory nie mamy leku, ani szczepionki. Niektórzy z nas przechodzą zakażenie dość łagodnie, a nawet bezobjawowo. U wielu jednak przebieg choroby jest bardzo ciężki, a mogą na to wpłynąć określone czynniki. Jak nie znaleźć się w grupie podwyższonego ryzyka?

Ciężki przebieg COVID-19 a palenie papierosów

Nie od dziś wiadomo, że u palaczy tytoniu występuje podwyższone ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe, a także na różnego rodzaju nowotwory, szczególnie raka płuc. Nałogowi palacze mają zmniejszoną pojemność płuc, co negatywnie wpływa na stan całego organizmu. Osoby takie mają słabszą kondycję, szybciej łapią zadyszkę, mają duszności, pojawia się u nich typowy dla palaczy kaszel. Ich płuca systematycznie ulegają niszczeniu. Wszystkie te okoliczności powodują, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może być dla palaczy szczególnie niebezpieczne. Wirus ten bowiem atakuje przede wszystkim płuca, powodując ich włóknienie. To właśnie te organy u palaczy są najczęściej w złym stanie, dlatego też objawy zapalenia płuc spowodowanego COVID-19 mogą być dużo cięższe niż u osób, które papierosów nie palą. W przypadku zakażenia wirusem dochodzi do duszności, intensywnego kaszlu oraz problemów z oddychaniem. Zapalenie płuc wywołane zakażeniem może pozostawić po sobie na zawsze ślady w naszym organizmie. Zmiany w płucach mogą być bowiem na tyle poważne, że przez długi czas będziemy odczuwać ich skutki, na przykład w postaci obniżonej kondycji oraz duszności.

Tabletki na rzucenie palenia – czy działają?

Palenie papierosów ma bardzo dużo negatywnych skutków ubocznych. Przede wszystkim chodzi o konsekwencje zdrowotne – palenie bowiem zwiększa ryzyko występowania pewnych chorób. Dodatkowo nałogowe palenie papierosów powoduje również pewne defekty wizualne, jak na przykład żółte zęby i palce. Palacze nieprzyjemnie pachną dymem papierosowym, co może przeszkadzać osobom z najbliższego otoczenia. W dzisiejszym świecie za rzuceniem palenia przemawia również zwiększone ryzyko cięższego przebiegu COVID-19 u palaczy. Warto podjąć więc próby uwolnienia się od szkodliwego nałogu. Jednym ze sposobów są tabletki na rzucenie palenia. Możemy zakupić je w każdej aptece bez recepty i w korzystnych cenach. Tabletki na rzucenie palenia zawierają nikotynę, a więc ich zażywanie pozwala na dostarczanie do organizmu substancji, od której jesteśmy uzależnieni. Zaspokajamy wówczas nasze potrzeby w sensie fizycznym, jednak psychicznie nadal zwykle mamy ochotę na sięgnięcie po papierosa. Tabletki na rzucenie palenia mogą mieć postać pastylek do ssania lub pod język.