Siniaki to bardzo często występujące i w większości przypadków niegroźne zjawisko. Zazwyczaj ich przyczyną jest drobny uraz. Nie trzeba ich leczyć, jednak możemy się ich pozbyć naturalnymi, domowymi sposobami. Jednym z nich jest nagietek.

Nagietek na siniaki

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) to znana i powszechnie ceniona roślina stosowana w ziołolecznictwie. Na półkach aptek i sklepów najczęściej występuje w formie herbatki lub maści. Jedną z właściwości maści nagietkowej jest pozytywny wpływ nagietka na układ naczyniowy. Nagietek przyspiesza gojenie się ran i wykazuje pozytywne działanie na stan skóry, sprawdzi się więc w przypadku różnego rodzaju urazów.

Roślinę można stosować w formie okładów lub posmarować zmianę maścią nagietkową. Na rynku dostępne są również kosmetyki, w których nagietek występuje jako jeden ze składników.

Zimny kompres

Jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy przeciwdziałać powstawaniu siniaków od razu po wystąpieniu urazu, uderzenia czy stłuczenia. Zimny okład pomoże zahamować krwawienie wewnętrzne, jednocześnie przyczyniając się do zmniejszenia obrzęku. Możemy wykorzystać kostki lodu zawinięte w ręcznik lub specjalny kompres dostępny w aptece, który możemy schłodzić w zamrażarce.

Okłady rozgrzewające

Po upłynięciu doby od pojawienia się siniaka powinniśmy postawić na rozgrzanie urazu ciepłym i wilgotnym kompresem. Taki okład pomoże rozszerzyć naczynia krwionośne – dzięki temu krwiak zostanie szybciej wchłonięty. Do tego celu wystarczy lekko zwilżony ciepłą wodą ręcznik lub przyłożenie termoforu.

Ocet – na urazy

Gdy nie możemy wybrać się do sklepu lub apteki, a jedyne środki, które możemy wykorzystać, znajdują się w zasięgu lodówki, możemy sięgnąć po ocet. Ten znany od dziesiątek lat sposób sprawdza się do dziś. Ocet pozytywnie wpływa na układ naczyniowy. Przyłożenie wacika nasączonego octem do krwiaka może pomóc zmniejszyć obrzęk i przyspieszyć jego wchłonięcie.

Tendencje do siniaków – przyczyny

Jeśli siniaki zdarzają się nam zbyt często, warto sprawdzić, co może być tego przyczyną. Niektóre z nich to:

– nadmierna kruchość naczyń krwionośnych,

– przyjmowanie niektórych leków (np. kortykosteroidy czy aspiryna),

– niedobory niektórych witamin (np. witaminy C lub K),

– menstruacja,

– anemia wywołana niedoborem żelaza.

Skłonność do powstawania krwiaków jest także uwarunkowana wiekiem. Wynika to z mniejszej szczelności naczyń krwionośnych u osób starszych. W przypadku, gdy siniaki występują często w sytuacjach nieadekwatnych (np. ucisk skóry) lub przybierają nieproporcjonalne do urazu rozmiary, powinniśmy skonsultować się z lekarzem.