Piana PUR, to coraz bardziej popularny środek izolacji domów i mieszkań. A to wszystko, za sprawą jej niezwykłych właściwości. Czym właściwie jest pianka PUR?

To nic innego jak kompilacja dwóch chemicznych substancji, mianowicie: poliolu i izocyjanu. By jednak otrzymać skuteczny produkt, istotna jest dokładność wymieszania tych dwóch składników, zaś charakterystyczną komórkową, strukturę pianki otrzymuje się w trakcie reakcji chemicznej, w wyniku której następuje rozkurcz. A jakie są rodzaje pianki PUR? W sklepach z materiałami budowlanymi można znaleźć właściwie dwa rodzaje natryskowych pianek, różniących się od siebie zastosowanych w nich systemami. Jak wybrać odpowiednią piankę? To wszystko zależy od tego, w jakim celu ma służyć i gdzie ma być zastosowana. Pierwszym z dwóch rodzajów pianki PUR jest system otwarto komórkowy, najczęściej gęstość tego rodzaju pianek wynosi od 8-12 kg/m3, której system opiera się na 90 procentach otwartych komGłówną cechą systemu otwarto komórkowego jest współczynnik Îť, który wynosi około 0,030 W/mK. Pianka o systemie otwarto komórkowym posiada właściwości wygłuszające, a więc idealnie sprawdzi się jako forma izolacji na poddaszach oraz ścianach działowych.

Drugim systemem, na którym opiera się pianka PUR, jest system zamknięto komórkowy, którego gęstość wynosi 35 kg/m3 oraz 65-70 kg/m3, a współczynnik Îť to około 0,020 W/mK. Jak sama nazwa wskazuje pianka o tym systemie obejmuje do 90 procent zamkniętych komórek. Pianka o systemie zamknięto komórkowym, posiada ogromną ilość zalet. Po pierwsze cechuje ją wysoka dyfuzyjność, jest odporna na wilgoć oraz wstrząsy. Po drugie nie butwieje, a przy tym jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Po trzecie, ma bardzo mały ciężar właściwy, co jest bardzo istotne w przypadku zastosowania w dużych obiektach. Pianka PUR o systemie zamknięto komórkowym, idealnie sprawdzi się do izolacji budynków gospodarczych, magazynach przez wzgląd, iż minimalizuje skraplanie pary wodnej. Niemniej jednak, przy zastosowaniu pianki PUR na zewnątrz budynków, należy zabezpieczyć ją przed działaniem promieni słonecznych.

Ogólnie rzecz biorąc, zastosowanie pianki PUR niesie z sobą wiele korzyści, ponieważ w odróżnieniu od tradycyjnych środków izolacyjnych redukuje ryzyko wystąpienia spoin, mostków cieplnych itp. Prócz tego, że chroni budynek przed utratą ciepła, chroni przed wilgocią, przyczynia się również, do przedłużenia żywotności domu, bowiem charakterystyczna lekka, jednak trwała struktura pianki poprawia konstrukcję budowlaną obiektu.