piana-pur-bqs

Nałożenie pianki poliuretanowej wydaje się prostą czynnością i tak rzeczywiście będzie, ale tylko w momencie, gdy nakładaniem pianki zajmować się będą doświadczenie wykonawcy. Całość polega na rozpyleniu pianki specjalnym agregatem, który pod ciśnieniem ją wystrzeli w kierunku miejsca, jakie będzie docieplone. Pianka natychmiastowo się rozszerza i bardzo szybko stygnie. Po przygotowaniu odpowiednim miejsca, gdzie będzie wykonane docieplenie instaluje się kotwy, które mają służyć do zawieszenia płyt kartonowo – gipsowych. Instalowane są one już po ułożeniu pianki. Trzeba również zabezpieczać okolice kanałów wentylacyjnych, otworów okiennych. Prace z pianką szybko postępują, piankę będzie można nakładać od razu na deskowanie albo na membranę. Piana szybko się rozszerza i tworzy szczelną warstwę. Sam natrysk prowadzony będzie od dołu do góry, zaczynany będzie od krokwi.

Podłoże, które będzie docieplone musi być odpowiednio przygotowane. Jeśli chodzi o drewno będzie trzeba sprawdzić jaka będzie wilgotność, jeśli wynik pokazuje więcej niż 60% to zanim będą wykonane prace z pianą będzie trzeba również dokonać suszenia drewna. Na poddaszach wykorzystywana będzie piana otwartokomórkowa, która jest tańsza. Minimalna warstwa, którą nakłada się na elementy poddasza to 15 cm. Standardem będzie 18 cm. Jeśli nie mamy tyle miejsca można postawić na piane zamkniętokomorową, która przyniesie taki sam efekt, jeśli zastosuje się 10 cm grubości. Dzięki właściwościom pianki nie ma konieczności wykorzystywania folii paroprzepuszczalnych. Jednocześnie jednak okazuje się, że wielu wykonawców nadal jest mocno przywiązanych do stosowania tego rozwiązania. Po nałożeniu pianki wykonuje się trzy warstwy, można jednak tylko wykonać regipsy, których od piany też nie musi oddzielić folia.

Inwestor tak naprawdę musi wyłącznie nadzorować pracy ekipy, która będzie odpowiadać za nakładanie pianki. Warto oczywiście sprawdzić doświadczenie takiej ekipy, referencje, sprzęt jaki wykorzystuje, materiały na jakich pracuje. Od nas zależy jaką ekipę wybierzemy, a od ekipy tak naprawdę zależeć będzie jak izolacja zostanie wykonana więc sprawa nie powinna być lekceważona.