Gdy w domu po raz pierwszy pojawia się dziecko, młodzi rodzice muszą od podstaw nauczyć się opieki nad nim. Jednym z pierwszych wyzwań, jakie przed nimi stają, jest odpowiednia higiena i pielęgnacja dziecka. Szczególnie wrażliwymi częściami ciała maluszka są jego oczy, nos oraz uszy.

Pielęgnacja oczu u niemowlaka

Oczy niemowlaka są niezwykle wrażliwym narządem, dlatego też należy szczególnie uważać przy ich codziennej pielęgnacji. Łatwo bowiem o ich podrażnienie, co może wywołać u dziecka duży ból i ogólny dyskomfort. Pamiętajmy, aby wszelkie kosmetyki, których używamy do mycia maluszka, były delikatne, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia oczu. Nawet najbardziej naturalne produkty nie mogą dostać się do oczu dziecka. Oczka malucha powinniśmy oczyszczać dwa razy dziennie, rano oraz wieczorem. Nie używajmy jednak w tym celu żadnych produktów kosmetycznych. Oczy dziecka są bowiem na tyle wrażliwe, że wystarczy codzienna higiena przegotowaną, ciepłą wodą. W takiej wodzie najlepiej nasączyć gazik, a następnie przemywać nim oczy niemowlaka. Każde oko powinno być przemywane osobną gazą, aby uniknąć przenoszenia bakterii z jednego oka na drugie.

Czym czyścić uszy dziecka?

Uszy niemowlaka, podobnie jak jego oczy, również są bardzo wrażliwe i delikatne. Tak jak z uszu dorosłego człowieka, tak i z uszu dziecka wydobywa się woskowina, którą należy usuwać. Ograniczmy się jednak tylko do oczyszczania z niej małżowiny usznej – nie czyśćmy uszu głębiej. Przede wszystkim nie powinniśmy używać patyczków higienicznych. Daje to bowiem duże ryzyko uszkodzenia błony bębenkowej bądź zatkania ucha woskowiną, co spowoduje u dziecka duży dyskomfort. Wystarczy więc, że małżowinę uszną przeczyścimy delikatnie wacikiem nasączonym w ciepłej wodzie. Nie zapominajmy także o przestrzeni za uszami, która również wymaga regularnego oczyszczania.

Sól fizjologiczna do nosa – jak jej używać?

Higiena nosa niemowlaka to bardzo duże wyzwanie, szczególnie dla młodych, niedoświadczonych rodziców. Jest to o tyle trudne, że dziecko nie jest w stanie samodzielnie oczyścić nozdrzy. Generuje to wiele problemów przede wszystkim wtedy, gdy niemowlak ma katar i nie jest w stanie sam sobie pomóc. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie sól fizjologiczna do nosa, którą możemy zakupić w każdej aptece bez recepty. W przypadku niedrożności nosa u naszego malucha, możemy zastosować do każdej dziurki nosowej 1-2 krople soli fizjologicznej. Następnie połóżmy dziecko na brzuszku bądź na boku. Sól fizjologiczna do nosa to roztwór chlorku sodu, który całkowicie bezpiecznie możemy stosować nawet u najmłodszych dzieci.