Gdy przygotowujemy się do rozwodu, to zawsze wszystko chcemy mieć dopięte na ostatni guzik. Chcemy mieć pewność, że nie popełniliśmy żadnego błędu i jesteśmy dobrze przygotowani. Jedną z ważniejszych kwestii dla wielu osób jest to, kto powinien pierwszy złożyć pozew. Czy to ma znaczenie?

Czy sąd zwraca uwagę, kto wykazuje inicjatywę formalną?

Dla sądu na każdym etapie takiego postępowania bardzo istotne będzie to, z jakim zaangażowaniem strony odpowiadają na pytania i czy z inicjatywą podchodzą do rozwiązania problemu. Jeżeli jednak chodzi o to, który z małżonków pierwszy złoży pozew rozwodowy, to nie ma to dla sądu absolutnie żadnego znaczenia. Zadaniem sądu jest tylko dokładne i obiektywne rozpatrzenie pozwu i przeprowadzenie postępowania. Niemniej jednak często nam się wydaje, że jeżeli to my pierwsi występujemy z takim wnioskiem, to sąd będzie podejrzewać, że mieliśmy ku temu ważne powody. Na pewno jednak warto wiedzieć, że w zasadzie wyróżnia się dwa rodzaje rozwodów, na które zwracają uwagę doświadczeni prawnicy. Będą to rozwody polubowne, czyli za porozumieniem stron i takie, gdzie walka będzie się toczyć o wszystko, a więc o pieniądze i np. o opiekę nad dziećmi.

Czy warto być stroną, która składa pozew?

Na pewno warto zwrócić uwagę, że jeżeli dojdziemy do porozumienia z drugą stroną, a więc planujemy polubowne rozstanie, to po prostu najlepiej ustalić pomiędzy sobą, kto złoży pozew. Ktoś musi to w końcu zrobić. Jeżeli jednak na żadnym polu nie ma zgody, a jednocześnie konflikt się zaognia, to absolutnie nie można przeciągać go w nieskończoność, szczególnie wtedy, jeżeli owocem małżeństwa są dzieci. W takiej okoliczności jak najszybciej należy złożyć pozew. W tym drugim przypadku dobrze też od razu zwrócić uwagę na orzekanie o winie, podział majątku, alimenty i opieka nad dziećmi. Najlepiej szukając sprawdzonej kancelarii prawnej sprawdź https://adwokatwieckowska.pl i dowiedz się, jakie strategie są możliwe do przygotowania i które rokują.

W jaki sposób powinniśmy się przygotować do rozwodu?

Jest wiele najróżniejszych strategii, które mogą być opracowane przed rozpoczęciem postępowania rozwodowego, ale także w jego trakcie. Pamiętajmy też, że nie zawsze jesteśmy świadomi, że druga strona podjęła decyzję o rozstaniu. Dlatego tak ważna jest pomoc wykwalifikowanych prawników. Dobry adwokat albo radca prawny może przygotować jakąś optymalną strategię, dzięki której szybciej zakończy się cały proces i w miarę suchą nogą przejdziemy przez postępowanie rozwodowe w sferze emocjonalnej, ale także materialnej.