Witamina D to jedna z tych witamin, które na naszej szerokości geograficznej warto jest suplementować. Jej niedobór w naszym organizmie może wywołać bowiem pewne objawy, z którymi trudno będzie nam funkcjonować w codziennym życiu. Kiedy zdecydować się na suplementację witaminy D?
Skutki niedoboru witaminy D
Witamina D jest bardzo ważna dla funkcjonowania całego naszego organizmu. Przede wszystkim odpowiedni jej poziom w organizmie warunkuje dobrą kondycję naszych kości oraz zębów, a także zapewnia zmniejszone ryzyko otyłości oraz występowania chorób układu krążenia. Niedobór witaminy D daje szereg charakterystycznych i uciążliwych dla pacjenta symptomów. Najwcześniej zwykle pojawia się zmniejszony apetyt, a z czasem całkowita jego utrata. Związane jest to z towarzyszącymi pacjentowi na co dzień nudnościami, a nawet wymiotami. Stan ten powoduje ogólne osłabienie organizmu. Niekiedy pojawia się także biegunka. Osoba, która cierpi na niedobór witaminy D w organizmie odczuwa także wzmożoną potliwość oraz z większą niż dotychczas częstotliwością oddaje mocz, a jednocześnie więcej pije ze względu na zintensyfikowane pragnienie. Często pojawia się także świąd skóry oraz ból głowy, a także gałek ocznych.
Kto powinien suplementować witaminę D?
Witaminę D na naszej szerokości geograficznej powinien suplementować właściwie każdy, przynajmniej w okresie jesienno-zimowym. Wówczas bowiem nie zapewniamy naszemu organizmowi wystarczającej ilości promieniowania słonecznego, a to pod jego wpływem wytwarza on witaminę D. Eksperci twierdzą jednak, że suplementacja witaminy D może być konieczna także w wiosenne oraz letnie dni. Wtedy bowiem często pokrywamy naszą skórę kremami z wysokim filtrem, co również utrudnia docieranie słońca do naszego organizmu.
Witamina D 4000 j.m. czy więcej?
To, jaką dawkę witaminy D powinniśmy przyjmować zależy od bardzo wielu czynników. Inna dawka będzie bowiem prawidłowa dla osoby dorosłej, inna dla dziecka, a inna dla seniorów. Dla tego typu obliczeń nieobojętna pozostaje również waga ciała. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nasze zapotrzebowanie na witaminę D może być bardzo zróżnicowane. Noworodki oraz niemowlęta wykazują zazwyczaj zapotrzebowanie na poziomie 1000 j. m. na dobę. W przypadku starszych dzieci, mniej więcej do 10 roku życia, wzrasta ono o 1000 j. m. Witamina D 4000 j. m. będzie natomiast idealna zarówno dla dzieci od 10 roku życia, jak i dla dorosłych. Osoby otyłe natomiast powinny przyjmować jeszcze większą dawkę, oscylującą nawet w granicach 10 000 j.m. na dobę. Witamina D 4000 j. m. natomiast może być z powodzeniem stosowana przez kobiety w ciąży oraz karmiące matki.