Olejki eteryczne są substancjami od wieków wykorzystywanymi przez nas na różne sposoby. Służą do produkcji leków i kosmetyków, ale również działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Większość z nich można zakupić w sklepie zielarskim lub ze zdrową żywnością. Jakie jeszcze może być ich zastosowanie?

Olejek eukaliptusowy – szeroka gama zastosowań w różnym celu

Większość osób stosuje łatwo dostępny olejek eukaliptusowy do odstraszania owadów, takich jak komary, muszki, pchły i inne. Wystarczy jego niewielka ilość, aby móc spokojnie spacerować po lesie, czy usnąć pod namiotem. Olejek ten nie jest za gęsty, jednak intensywność zapachu sprawia, że owady nie zbliżają się do niego. Ten popularny składnik jest również wykorzystywany przez producentów płynów do płukania jamy ustnej, czy past do zębów i maści. W wielu domach olejek eukaliptusowy wykorzystuje się do inhalacji w celu udrażniania górnych dróg oddechowych. Wspaniale odtyka zatoki, nawet podczas długotrwałej i silnej infekcji. Z uwagi na działanie bakteriobójcze, olejek eukaliptusowy można również stosować do odkażania i oczyszczania skóry. Wystarczy kilka kropli olejku rozpuszczonych w zwykłej wodzie, aby powstał wspaniały płyn do pielęgnacji skóry, który sprawia, że zyskuje ona blask i delikatność.

Olejek eukaliptusowy – zastosowanie w leczeniu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak silne działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne posiada taki olejek. Można go z powodzeniem stosować w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, na katar i kaszel. Doskonale pobudza do działania nasze naturalne mechanizmy odpornościowe, udrażnia zatkane zatoki i sprawia, że wydzielina rozrzedza się, dzięki czemu można się jej szybciej i skuteczniej pozbyć. Wiele osób olejek eukaliptusowy stosuje również na bóle reumatyczne, czy ukąszenia owadów, z uwagi na właściwości polegające na łagodzeniu świądu.

Kojące działanie olejków eterycznych

Poza olejkiem eukaliptusowym, szerokie zastosowanie znajdują również inne. Na przykład olejek miętowy, majerankowy, rozmarynowy. Wystarczy kilka kropli dodanych do kąpieli, aby ukoić zmysły, uspokoić skołatane nerwy i wyciszyć się. Większość olejków działa na nas uspokajająco i relaksująco, dlatego wykorzystuje się je w aromaterapii i masażach. Ich charakterystyczny zapach możemy spotkać w salonach kosmetycznych, spa i gabinetach masażu. Dzięki złagodzeniu napięcia nerwowego wprowadzają nas w doskonały nastrój i sprawiają, że czujemy się rozluźnieni i zadowoleni. Wiele olejków eterycznych można stosować również u dzieci, jednak należy to zawsze skonsultować z lekarzem. Na przykład wspomniany wcześniej olejek eukaliptusowy stosuje się na niedrożność zatok.

Należy pamiętać o zachowaniu umiaru, ponieważ nadmierne ilości substancji zapachowych mogą na nas działać w sposób drażniący i sprawiać, że pojawią się mdłości i bóle głowy. Szczególnie osoby wyjątkowo wrażliwe na działanie zapachów muszą uważać, aby nie przesadzić z użytkowaniem olejków. Często spotykamy je przecież w kosmetykach i środkach czystości stosowanych w naszych domach.