Próchnica to prawdziwa zmora naszych czasów. Dotyczy nie tylko dzieci i ich mlecznych zębów, ale również osób dorosłych i wcale nie musi świadczyć o niewłaściwej higienie jamy ustnej, a na przykład o innych, towarzyszących chorobach. Poznaj pięć najczęściej wymienianych przez dentystów przyczyn próchnicy.

Nieumiejętne i za rzadkie mycie zębów

Najistotniejsza kwestia to oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej – nie tylko zębów. Próchnica rozwija się dzięki bakteriom, których możemy skutecznie pozbyć się szczotkując zęby i język, czyszcząc przestrzenie między zębowe nitką i stosując odpowiednie płyny do płukania całej jamy ustnej. W aptekach można kupić również preparaty zawierające fluor zapobiegający powstawaniu tej choroby, jak Elugel, Elmex żel, Fluormex, czy tabletki Acidolac Dentifix. Wspomagają one działanie pasty do zębów i pozostałych produktów.

Zęby powinniśmy myć zawsze rano i przed snem, ale także po każdym posiłku. Bakterie powodujące próchnicę żywią się bowiem resztkami jedzenia, które znajdują się w naszej jamie ustnej. Warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci mycia zębów i tłumaczyć im, dlaczego jest to tak istotna kwestia. Zwłaszcza szczotkowanie po jedzeniu słodkości odnosi odpowiednie skutki. Dla dzieci można kupić w aptekach płyny barwiące zęby, które bardzo ułatwiają porządne czyszczenie.

Zła dieta a próchnica

Niewłaściwe odżywianie się również przyczynia się w dużej mierze do powstawania próchnicy. Zarówno produkty powodujące osadzanie się kamienia nazębnego, jak i słodkie jedzenie i napoje są bardzo szkodliwe dla szkliwa i jamy ustnej. Osoby narażone na próchnicę powinny wyeliminować ze swoich posiłków produkty przetworzone i o dużej zawartości różnego rodzaju cukrów. Również rzucie gumy nie jest działaniem obojętnym dla uzębienia. Wiele osób uważa, że woda z kranu przyczynia się do gromadzenia się kamienia nazębnego i zaleca picie wody źródlanej.

Odwapnienie zębów a ich stan

Wapń pełni kluczową rolę dla zdrowia naszego zębów. Coraz częściej nasza dieta oraz gospodarka hormonalna wpływają na złe wchłanianie się wapnia, dlatego w trosce o zdrowie uzębienia należy go suplementować. Pierwszym krokiem jest jednak wykonanie badania krwi i sprawdzenie poziomu tego pierwiastka we krwi. Warto ustalić ze stomatologiem stosowanie odpowiedniego preparatu multiwitaminowego oraz właściwej diety bogatej w wapń, opartej na wysokiej jakości nabiale i innych składnikach.

Choroby i schorzenia powodujące próchnicę zębów

Niestety u wielu osób próchnica pojawia się na skutek innych chorób, najczęściej hormonalnych, ale również nowotworów, czy chorób autoimmunologicznych. Jeśli próchnica pojawia się nagle, bez konkretnej przyczyny, a towarzyszą jej również inne objawy, najlepiej udać się do lekarza ogólnego aby zlecił wykonanie podstawowych badań. Odwapnienie zębów oznacza też odwapnienie kości, które mogą stawać się łamliwe i kruszyć się. Dobry lekarz powinien wykonać odpowiednie badania i wskazać właściwy sposób leczenia. Konieczna jest w takiej sytuacji również wizyta u dentysty w jak najszybszym terminie.