Krzywe zęby i niewłaściwy zgryz to poważny problem, który może powodować wady wymowy, bóle szczęki, problemy z jedzeniem, a nawet próchnicę. Dlatego tak wiele osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego swoim dzieciom, ale nawet sobie w wieku dorosłym, aby móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Jak wygląda życie z aparatem ortodontycznym?

Kiedyś noszenie aparatu kojarzyło się przede wszystkim z bólem, ale również niezbyt estetycznym wyglądem. Na szczęście dzisiaj ten problem znika, ponieważ produkuje się aparaty ortodontyczne w różnych kolorach i z ozdobnymi gumkami. Dzieci wybierają aparaty w rozmaitych wzorach, a dorośli decydują się chętnie na kolorowe gumki, które zwracają uwagę. Można powiedzieć nawet, że aparaty stały się w pewnym stopniu modne i chętnie zakładają je osoby dorosłe. Oczywiście niewielki ból towarzyszy procesowi prostowania zębów.

Irygator dentystyczny – najlepszy przyjaciel użytkownika aparatu

Higiena jamy ustnej jest znacznie utrudniona w przypadku osób, które na jakiś czas zakładają aparat ortodontyczny. Przede wszystkim, ciężko usuwa się resztki jedzenia spomiędzy przestrzeni między zębami, a aparatem. Należy stosować szczoteczkę, jednak bardzo przydatnym narzędziem jest po prostu irygator dentystyczny, który działa pod ciśnieniem i skutecznie wymywa wszelkie resztki jedzenia. Warto zakupić elektryczną szczoteczkę do mycia zębów, która wyposażona jest również w końcówkę irygacyjną. Dzisiaj taki profesjonalny sprzęt do czyszczenia jamy ustnej można kupić nawet w drogeriach. Warto pytać o irygator dentystyczny również w profesjonalnych sklepach dentystycznych, ponieważ tam można liczyć na urządzenie wyższej klasy, ale należy się liczyć z jego wyższą ceną. Wiele osób wskazuje jednak, że korzysta z takiego irygatora również po zdjęciu aparatu ortodontycznego, ponieważ pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie zębów i całej jamy ustnej.

Jakiego pożywienia należy unikać przy noszeniu aparatu ortodontycznego?

Jeśli zdecydujemy się na czasowe założenie aparatu, na pewno na początku odczujemy problemy z mówieniem i jedzeniem. Warto pamiętać o tym, że niewielkie fragmenty jedzenia, takie jak okruszki, czy nasionka z łatwością mogą utknąć między zębami a aparatem i poza domem trudno będzie nam je usunąć. Dotyczy to także gumy do żucia, która może podzielić się na fragmenty i przeszkadzać użytkownikowi aparatu. Warto nosić przy sobie przynajmniej szczoteczkę do zębów, aby móc oczyścić zęby i poprawić swój komfort.

Najlepiej jednak poza domem unikać tego typu pożywienia i decydować się na posiłki, które nie pozostawiają resztek i nie pozostawiają fragmentów w trudno dostępnych miejscach. Na takie składniki można pozwolić sobie w komfortowym miejscu, jakim jest własny dom, ponieważ bez trudu pozbędziemy się nieprzyjemnych fragmentów w łazience przy użyciu własnych sprzętów. Na szczęście aparat ortodontyczny zakłada się jedynie na jakiś czas, najczęściej maksymalnie kilka lat, a dzięki niemu można później cieszyć się pięknym uzębieniem.