Złocień maruna

Złocień maruna jest rośliną, której kwiaty do złudzenia przypominają rumianek. Pomimo dość małej popularności w naszym kraju, od wielu stuleci wykorzystywano go do dezynfekcji ran, leczenia migrenowych bólów głowy oraz zwalczania stanów zapalnych organizmu i gorączki. To jednak nie wszystkie zastosowania, jakimi cechuje się ta niepozorna roślina.

Działanie przeciwmigrenowe i przeciwbólowe

Złocień maruna doskonale sprawdza się jako środek łagodzący migreny i bóle głowy. Jest to podstawowe i najważniejsze zastosowanie tej rośliny, które od wieków z powodzeniem stosuje medycyna ludowa. Ponadto skuteczność złocienia maruny do leczenia migren została potwierdzona również naukowo. Swoją niezawodność w leczeniu i zapobieganiu bólom głowy ziele złocienia zawdzięcza obecności w jego liściach partenolidu. Jest to substancja posiadająca właściwości hamujące innych, obecnych w organizmie człowieka związków, które doprowadzają do rozszerzania i zwężania naczyń krwionośnych.

Lekarze stwierdzili, iż za powstawanie migreny odpowiedzialne jest gwałtowne rozkurczanie się i zwężanie naczyń krwionośnych ulokowanych w głowie. Złocień maruna, stosowany regularnie, jest w stanie przeciwdziałać takiej reakcji oraz wspomaga skuteczne leczenie migreny i zapobiega ich powstawaniu.

Działanie łagodzące bóle miesiączkowe oraz przeciwgorączkowe

Złocień maruna to również skuteczny lek przeciwgorączkowy, antybakteryjny i przeciwzapalny, który z powodzeniem może być stosowany do „zbijania” gorączki oraz stosowania w formie okładów na opuchlizny, rany oraz zmieniono chorobowo skórę.

Znane są także właściwości ziela złocienia maruny, które mogą skutecznie ulżyć w trakcie kobiecych bólów miesiączkowych. Bolesne miesiączki są wywołane nadmiarem prostaglandyn, czyli substancji, które przyczyniają się do nadmiernego obkurczania się macicy.

Złocień maruna wykazuje właściwości hamujące ich nadmierne wydzielanie, co powoduje zmniejszenie bólu towarzyszącego miesiączce.

Złocień maruna – kto odniesie najwięcej korzyści, stosując to ziele?

Złocień maruna jest rośliną, którą można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych z ziołami, jak i bez problemu można ją zamówić przez Internet, prosto do domu. Biorąc pod uwagę niższy koszt, szczególnie warto skorzystać z oferty internetowej. Złocień maruna jest zielem szczególnie zalecanym osobom, które chcą:

  • zapobiegać nawrotom migren i bólów głowy;
  • skutecznie zwalczyć migreny i bóle głowy;
  • poprawić swoje procesy trawienne;
  • złagodzić bóle występujące podczas miesiączki;
  • złagodzić podrażnienia dziąseł i jamy ustnej np. po zabiegach dentystycznych;
  • przyspieszyć gojenie się ran.

Przeciwwskazaniem do stosowania tego ziela jest jedynie wystąpienie reakcji alergicznych oraz okres karmienia piersią i ciąży, kiedy to nie jest zalecane przyjmowanie większości preparatów ziołowych.