szczoteczka

Soniczne szczoteczki do zębów stanowią grupę bardzo ciekawych produktów do higieny jamy ustnej. Szczoteczka tego typu jest połączeniem wielowiekowej tradycji z nowoczesną technologią, które zdobyło bardzo dużą popularność wśród użytkowników. Co sprawia, że szczoteczki soniczne są tak wyjątkowe? Jaki model warto wybrać?

Czy szczoteczka soniczna jest skuteczna?

Sukces szczoteczek sonicznych bazuje na działaniu na różnych polach. Pierwszy sposób to ruchy wymiatające. Producenci tego typu szczoteczek oferują zróżnicowaną ilość ruchów czyszczących zęby – od 22 tysięcy ruchów na minutę aż do 96 tysięcy. Rozbieżności wynikają przede wszystkim z wybranego trybu pracy oraz z metody liczenia ruchów. Najczęściej pojawiający się zakres obejmuje 30-40 tysięcy ruchów na minutę. Ruchy wymiatające umożliwiają dokładniej oczyścić zęby z osadów i przebarwień. W efekcie zęby są zdrowsze a uśmiech bielszy każdego dnia. Ponadto ruchy wymiatające nie przyczyniają się do zadzierania dziąseł, które jest nieodwracalne i może doprowadzić do poważniejszych problemów. A tak niestety może dziać się przy stosowaniu szczoteczek rotacyjnych.

Włosie końcówek wymiennych z dużą szybkością i delikatnością czyści zęby. Włosie osiąga dużą prędkość, która pozwala na wygenerowanie fal dźwiękowych docierających do 4 milimetrów od jego zakończenia. Ogromną korzyścią fal dźwiękowych jest to, iż są one w stanie niszczyć bakterie, które znajdują się w zakamarkach, dokąd nie jest w stanie dotrzeć włosie tradycyjnych szczoteczek. Bakterie te odpowiadają za wiele problemów w obrębie jamy ustnej – odkładanie się płytki nazębnej, powstawanie zmian próchniczych oraz występowanie kamienia nazębnego. Takiego sposobu czyszczenia nie oferuje żadna szczoteczka tradycyjna czy elektryczna rotacyjna, której włosie obraca się wokół osi. Jest to spora przewaga szczoteczek sonicznych nad szczoteczkami obrotowymi.

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać?

Wybór porządnej szczoteczki sonicznej nie należy do prostych. Przed zakupem należy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: czy często pojawiają się stany zapalne, czy występują jakieś problemy z nadwrażliwością dziąseł lub zębów, z ilu trybów pracy będzie się korzystać. To bardzo istotne kwestie, które ułatwią wybór najlepszego modelu szczoteczki sonicznej do zębów lub końcówek wymiennych o bardziej, lub mniej miękkim włosiu.

Przy skłonności do częstych podrażnień dziąseł lub występowaniu problemów z zębami najodpowiedniejsze będą szczoteczki soniczne z możliwością samodzielnego ustawienia natężenia pracy włosia, lub delikatnym trybem pracy. Łagodniejsza praca szczoteczki oraz końcówki wymiennej skutkują delikatniejszym czyszczeniem, jednak bez pomijania skuteczności technologii sonicznej – tutaj wciąż istotną rolę odgrywają fale dźwiękowe, które eliminują zarazki w różnych zakamarkach w jamie ustnej. Delikatniejsze czyszczenie to bardzo istotna kwestia dla osób, które odczuwają ból przy gorących lub kwaśnych daniach.