Łazienka to pomieszczenie, w którym musi się znaleźć wiele rozmaitych akcesoriów w znacznym stopniu podnoszących komfort przebywania w nim. Jednym z nich jest bez wątpienia wieszak na ręczniki, pełniący dwojaką funkcję – zarówno praktyczną, jak i estetyczną. Przy jego wyborze trzeba się sugerować nie tylko ceną, ale również materiałem wykonania, designem oraz sposobem mocowania. Z niniejszego artykułu dowiemy się, jaki model sprawdzi się najlepiej w codziennym użytkowaniu.

Ręczniki powinny wisieć na stabilnej konstrukcji

Wieszaki przeznaczone do łazienki wytwarza się z kilku różnych materiałów. Najtańsze są modele ze stali szlachetnej, wyróżniające się przede wszystkim łatwością w czyszczeniu i solidnością. Niestety pod wpływem wilgoci z czasem zaczynają rdzewieć, tracąc tym samym swoje walory estetyczne. Alternatywę stanowią sztywne wersje aluminiowe, które są wyjątkowo odporne na korozję, a dodatkowo prezentują się bardzo stylowo. Ich jedyną wadą jest tak naprawdę spora wrażliwość na działanie środków zasadowych, mogących powodować bielenie powierzchni. Na rynku są też powszechnie dostępne wieszaki na ręczniki wykonane w całości z drewna i pokryte warstwą antypoślizgowego lakieru. Są to konstrukcje niezwykle cenione przez użytkowników za eleganckie wykończenie, wysoką stabilność oraz ekologiczny charakter. Jeśli natomiast zależy nam na maksymalnej wytrzymałości i prestiżu, to koniecznie zamontujmy w łazience ekskluzywne modele mosiężne. Ich ogromnym atutem jest również ponadprzeciętna odporność na korozję. Na uwagę zasługują jeszcze wieszaki z wysokogatunkowego akrylu (tworzywa sztucznego), które są lekkie i trwałe, a jednocześnie atrakcyjne cenowo.

Rozmaite metody mocowania

Do wieszania ręczników używanych w łazience można z powodzeniem wykorzystać konstrukcje zróżnicowane pod względem sposobu montażu. Najczęściej wybierane są modele wkręcane w ścianę za pomocą śrub albo kołków rozporowych, ponieważ gwarantują utrzymanie niemal każdego ciężaru i pozwalają zaoszczędzić mnóstwo miejsca na inne elementy wyposażenia. Wymagają jednak wywiercenia otworów w płytkach ceramicznych, co dla niektórych osób stanowi spore utrudnienie. Ponadto godne polecenia są następujące rodzaje wieszaków:

  • wolnostojące – nie potrzebują mocowania, prezentują się bardzo efektownie i są w stanie pomieścić wiele ręczników, lecz zajmują całkiem sporą przestrzeń (dlatego nadają się głównie do łazienek o dużej powierzchni)
  • na przyssawkę silikonową lub przylepiec – są przeznaczone do przyklejenia na idealnie gładkiej i oczyszczonej powierzchni; niestety utrzymują maksymalnie jeden ręcznik, co mocno ogranicza ich właściwości użytkowe
  • zawieszane – posiadają najczęściej formę długich wygiętych blaszek, które zakłada się na specjalny uchwyt, ewentualnie rurę grzejnikową

Dodajmy, że przy wyborze wieszaka na ręczniki należy również brać pod uwagę liczbę domowników korzystających na co dzień z łazienki. W przypadku kilku osób najlepiej zdecydować się na model złożony z wielu ruchomych rurek albo haczyków. Pomieści on bowiem bez trudu nawet pięć czy sześć ręczników, a dodatkowo znacznie przyspieszy proces ich suszenia.