Zadaszenie na taras jest niezbędnym elementem, który pozwala cieszyć się z uroków ogrodu bez względu na porę roku oraz warunki atmosferyczne, gdyż zmieniają się one bardzo często. Wśród wielu możliwości warto zdecydować się na najbardziej korzystne zadaszenie, które opłaci się cenowo oraz będzie się ładnie prezentowało.

Jakie mamy rodzaje zadaszeń?

Zadaszenie na taras może mieć formę parasola kwadratowego, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie jest on taki sam jak klasyczne okrągłe parasole, gdyż przede wszystkim jest większy oraz trwalszy. Kiedy dodać do tego bardzo efektowny wygląd uzyskujemy obraz naprawdę wyśmienitego zadaszenia. Do produkcji stelażu używa się zarówno drewna, jak i metalu, a z kolei na górze parasola znajduje się najlepszej jakości tkanina. Parasole wielokątne posiadają duży wskaźnik ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, jednakże tej informacji należy szukać na wybranych modelach. Warto mieć na uwadze, że ten rodzaj parasola nie przypomina pod żadnym względem modeli sprzed kilku lat. Jest on przede wszystkim dużo bardziej okazały oraz sprawia, że można umieścić pod nim nawet cały komplet wypoczynkowy o sporych gabarytach. Osoby, które chcą uzyskać inny efekt, a także mają smykałkę do aranżacji wnętrz mogą wzbogacić konstrukcję o zasłony bądź lampiony. Takie dodatki niewątpliwie nadadzą charakteru oraz zmienią wygląd ogrodu.

Drewniana alternatywa

Zadaszenie na taras może powstać również z drewna, gdyż materiał ten daje wiele możliwości. Można zdecydować się na styl prowansalski bądź kolonialny, który kojarzy się z egzotyką, ale to oczywiście tylko propozycje. Drewno na pewno kojarzy się z elegancją oraz jest bardzo szlachetnym materiałem, który ceni większość osób. Charakteryzuje się stabilnością, trwałością oraz ponadczasowością, gdyż drewno nigdy nie wychodzi z mody. Oprócz tego zapewnia doskonałą ochronę nie tylko przed słońcem, ale również i deszczem. Niestety materiał ten podatny jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, stąd konieczność wzbogacenia go o dobrej jakości impregnaty. Ich zastosowanie sprawi, że deski nie będą pękać oraz wilgotnieć. W tym przypadku konstrukcja wiaty jest niezwykle istotna. Nie chodzi więc jedynie o uzyskanie trwałego zadaszenia, ale musi ono wyglądać atrakcyjnie i przyciągać wzrok. Z tego względu właściciele domu nie powinni chować więźby dachowej oraz belek stropowych. Wręcz przeciwnie – warto je podkreślić i zwrócić na nie uwagę, chociażby za sprawą zastosowania odpowiedniego oświetlenia bądź roślin pnących.

Zadaszenie na taras z poliwęglanu orasz szkła

Zadaszenie z poliwęglanu oferuje jasność oraz wytrzymałość. Mowa o lekkim materiale, który cechuje przede wszystkim trwałość i brak problemów w trakcie montażu. Może posłużyć również w przypadku delikatnych ażurowych konstrukcji wykonanych z drewna. Wśród płyt poliwęglanowych największą popularnością cieszą się płyty faliste oraz trapezowe. Największa zaleta to jednak nie trwałość i lekkość, ale ochrona przed promieniami UV.

Zadaszenie na taras powstaje również przy pomocy szkła. Mamy wtedy do czynienia z naprawdę modnym oraz nadającym charakteru materiałem. Już na samym wstępie warto zaznaczyć, że konstrukcja zadaszenia musi być niezwykle stabilna, żeby nawet pomyśleć o zastosowaniu szkła. Należy więc wybierać wysokojakościowe grube krokwie, dzięki którym szkło nie runie w dół (szkło jest bardzo ciężkie). Oprócz tego, że prezentuje się bardzo dobrze, szkło całkowicie przepuszcza światło. Do dyspozycji właścicieli oprócz klasycznego szkła jest szkło mleczne bądź dymione, które z kolei zapewniają lepszą ochronę przed słońcem niż klasyczny model.