Wielu z nas spotyka się z sytuacją, kiedy zaczyna nam brakować miejsca na przechowywanie narzędzi ogrodowych. Garaż jest zajęty przez auto, narzędzia i części do auta, przez co dokładanie tak narzędzi ogrodniczych wprowadziłoby tylko większy chaos. Rozwiązaniem tego problemu jest domek ogrodowy, na który każdy może sobie pozwolić.

Jakie są problemy z wykonaniem samodzielnie domku ogrodowego?

Na pewno trzeba tu podkreślić, że bez odpowiednich zdolności manualnych, może się to okazać bardzo trudne. Domek ogrodowy, choć mały i wydawałoby się nieskomplikowany, wymaga projektu, oraz odmierzenia dokładnie jakich rozmiarów ma być. Więc pojawia się problem stworzenia projektu. Oczywiście, istnieje alternatywa pobrania gotowego projektu, chociaż w tym wypadku, prawdopodobnie wciąż będziemy musieli wprowadzić poprawki co do rozmiarów.

Do wykonania takiego domku potrzeba też wielu narzędzi, których często można nie spotkać w zwykłych domach. Pojawia się tu problem, że zakup takich narzędzi niekoniecznie jest tani, a co za tym idzie, nasz domek ogrodowy robi się droższy o cenę narzędzi. Do tego trzeba doliczyć zakup drewna i przerobienie go na deski, co często może być bardzo kosztowne. Często właśnie z tych powodów, postawienie domku samemu, może okazać się mniej opłacalne, ze względu na dużą ilość pracy własnej.

Jakie są plusy wykonania domku ogrodowego samodzielnie?

Jeśli czujemy się na siłach, żeby taki domek wykonać samodzielnie, to wyjdzie nam to na pewno na plus. Jeśli jesteśmy zaopatrzeni w narzędzia i deski, na pewno będziemy w stanie sporo zaoszczędzić. Trzeba pamiętać, że kupując gotowy domek ogrodowy, firma, która go produkuje, nalicza sobie marże za cały proces produkcji, przez co musimy sporo dopłacić. Dlatego wyrobienie wszystkiego samemu, wychodzi taniej, choć kosztem większej ilości pracy własnej.

Swoboda w możliwości zaplanowania przestrzeni tego domku może być dla niektórych kuszącą propozycją. Kupując gotowy domek ogrodowy, jesteśmy zmuszeni wybrać jeden z kilku rozmiarów. Jednak budując domek samemu, to my sami decydujemy o tym, jakie rozmiary będzie on posiadał. Dzięki temu, że sami będziemy planować wszystko, domek ten na pewno pomieści wszystko, co w nim zachowamy.

Kiedy budujemy swój domek od podstaw, powstaje w nas satysfakcja z wykonanej pracy. Choć może dla wielu nie wydawać się to znaczące, to dla wielu jest to kluczowa cecha, która przeważa o zbudowaniu domku samemu. Świadomość tego, że posiada się w ogrodzie coś, co samemu się zbudowało, może być niesamowitym uczuciem, wartym tych wielu dni, a nawet czasem tygodni ciężkiej pracy.

W czym jest lepszy gotowy domek ogrodowy?

Choć budując taki domek samodzielnie mamy większą swobodę, to jednak trzeba posiadać projekt, na podstawie którego, będziemy domek budować. Nie każdy może sobie pozwolić samemu taki projekt zrobić, przez co i tak musi wzorować się na gotowym projekcie. Jeśli chodzi o ilość możliwych wzorów domków ogrodowych, które można zakupić gotowe, to jest ich tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Więc pomimo tej swobody przy budowaniu samemu, to jednak ilość ofert gotowców powoduje, że nie czujemy tej ograniczonej swobody, kupując gotowy domek ogrodowy.

Trzeba też tutaj wspomnieć o ilości zaoszczędzonego czasu, ponieważ gotowy domek posiada dokładną instrukcję obsługi, która pozwala nam szybko i sprawnie złożyć wszystko. Poza tym nie ryzykujemy potencjalnymi problemami z jakimiś niedopatrzeniami z naszej strony, ponieważ firma, która tworzy taki domek ogrodowy, zna się na tym, co robi.

Zrobić domek ogrodowy samodzielnie, czy jednak kupić gotowy?

Zależy to od sytuacji, w której się znajdujemy. Jeśli posiadamy wszystkie niezbędne narzędzia i możliwości pozyskania materiałów w przyzwoitej cenie, a do tego wszystkiego czas, to, jest to dobry pomysł. Jednak odwrotnie, gdy słabo stoimy z czasem, a materiałów nie mamy tak samo, jak umiejętności technicznych, to często nawet bardziej opłacalne będzie kupienie gotowego domku ogrodowego.