Wiele osób narzeka na problemy ze stawami. Sztywnieją i stają się bolesne, co utrudnia normalne poruszanie się i wykonywanie prostych czynności. Najczęściej jest to utrapienie osób starszych, jednak bywa, że bóle stawów pojawią się już w młodym wieku. W jaki sposób można z nimi walczyć?

Właściwa dieta w walce z bólami stawów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta. Bardzo często bóle stawów wynikają ze spożywania zbyt dużych ilości białka, w szczególności zwierzęcego. Jeśli codziennie jadamy produkty mleczne w postaci serów, jogurtów, twarogów i innych, może być to przyczyną bolesności naszych stawów. Słynna kiedyś dieta francuskiego lekarza Dukana polegająca właśnie na okresowym spożywaniu produktów białkowych, z ograniczeniem warzyw i produktów zbożowych okazała się sporym problemem, ponieważ u wielu pacjentów doprowadziła do uszkodzeń narządów, takich jak nerki i wątroba, ale wpływała również na procesy zapalne w stawach. Sam doktor został skazany wyrokiem sądowym, jednak jego książki nadal można znaleźć w księgarniach i wiele osób bezrefleksyjnie stosuje jego niezdrowe metody.

Dieta sprzyjająca zdrowiu stawów powinna być zbilansowana i odpowiednio zróżnicowana. Istotne jest, aby znajdowały się w niej produkty bogate w tłuszcze roślinne i rybie. Warto jeść dużo warzyw w postaci sałatek z dodatkiem oliwy z oliwek oraz pestek. Zdrowa dieta to taka, w której nie brakuje niczego.

Kolagen na stawy – najważniejszy sprzymierzeńca

Z wiekiem zaprzestajemy produkować naturalny kolagen, a to wpływa na ruchomość naszych stawów. Jeśli pojawiają się problemy bólowe i ruchowe, z pewnością warto zacząć stosować wysokiej jakości kolagen na stawy. W aptekach można znaleźć wiele rozmaitych preparatów, jednak nie wszystkie są tak samo skuteczne. Ważne, aby zapoznać się ze składem takiego suplementu diety i dowiedzieć się, skąd bierze się zawarty w nim kolagen. Niestety, najlepsze preparaty nie należą do tanich, jednak przyjmowanie tych niedrogich mija się z celem, jeśli są nieskuteczne. W sytuacji mocnego zapalenia stawów lekarze zalecają często kolagen na stawy w wysokich dawkach. Taka praktyka pojawia się również w przypadku urazów i zwichnięć. Naturalny kolagen można również wstrzykiwać w bolesne stawy, aby odczuć ulgę szybciej i przywrócić ich ruchomość.

Wysiłek fizyczny i ruch – podstawa zdrowych i sprawnych stawów

Coraz częściej na kłopoty ze stawami uskarżają się dość młode osoby. Najczęściej w ich przypadku jest to brak ruchu fizycznego i nadwaga. Siedzący tryb życia bardzo szkodzi stawom i ich ruchomości. W przypadku pojawienia się takich kłopotów, lekarze zalecają przede wszystkim spacery. Sporty odpowiednie dla osób walczących z bólem stawów to również pływanie, które nie obciąża ich i jest bezpieczne oraz jazda na rowerze. Bardzo ważna jest odpowiednia rozgrzewka i zachowanie komfortu cieplnego. Kiedy tego typu metody nie pomagają, konieczna jest wizyta u specjalisty, który zaproponuje odpowiednią terapię.