Prawo rodzinne łódź

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nadzór kuratora wiąże się z wieloma konsekwencjami, o których musimy wiedzieć. Bardzo ważne jest, żeby dane zachowania kuratora nie wychodziły poza pewne zezwolenia oraz, żeby nasze dziecko widziało jak powinno się zachowywać.

Czym zajmuje się kurator i jakie ma on prawa?

Kurator, który będzie sprawować kontrolę nad naszym dzieckiem, sprawuje ją osobiście jedynie w sprawach trudnych lub takich, które wymagają szybkiego podjęcia czynności. Musimy pamiętać, że kurator ma prawo wiedzieć na temat naszego dziecka wszystko, co związane jest ze sprawą, przez którą jest on wezwany. Celem działań kuratora w tym wypadku jest rozpoznanie sytuacji osobistej naszego dziecka, a także relacji z rodziną w celu zrozumienia tego, dlaczego wszystko potoczyło się w taki sposób. Inną bardzo ważną kwestią jest to, jak na nieletniego wpływało środowisko, w tym środki wychowawcze, które były wykorzystywane w jego wypadku. Jednak nie oznacza to, że prokurator ma dostęp do całości życia prywatnego dziecka, jeśli nie jest to związane ze sprawą. Jeśli twierdzimy, że prokurator posuwa się za daleko w swoim dochodzeniu, to bardzo ważne jest, żeby skontaktować się z prawnikiem. Ważne jest jednak, żebyśmy znaleźli takiego prawnika, który będzie znał się na swojej pracy. Dlatego warto jest wpisać w wyszukiwarce np. “Prawo rodzinne Łódź prawnik” i z osobą, która będzie miała najlepsze opinie powinniśmy skonsultować nasze problemy. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że sam fakt tego, że kurator jest zwierzchnikiem władzy nie oznacza, że musimy go słuchać bezkrytycznie. Nawet kurator może się mylić, a czasem może nawet nadużywać swojej władzy, co bardzo szybko trzeba zgłosić.

Na co kurator nie może sobie pozwolić?

Dobry kurator wie o tym, że nie wolno mu w sposób bezpośredni ingerować w to, jak rodzina funkcjonuje, dopóki nie dzieją się tam naprawdę skrajne rzeczy. Dlatego jeśli widzimy, że kurator sprawujący nadzór nad nieletnim w sposób agresywny odnosi się do kogokolwiek, to powinniśmy zareagować. Praca kuratora może być bardzo stresująca, przez co może on potem wyładowywać swoje frustracje na innych. Jednak zachowania takie są całkowicie nieakceptowane, przez co powinni natychmiast zgłaszane. Musimy także pamiętać o tym, że nie powinniśmy mówić zbyt prywatnych szczegółów z życia, jeśli nie są one związane ze sprawą, w której został on wezwany, nawet jeśli bardzo nas o to wypytuje.