Infekcje intymne to wciąż bardzo wstydliwy dla niejednej kobiety problem. Każda z nas najchętniej chciałaby zapomnieć o tych przykrych dolegliwościach. Niestety, nawet wyleczone infekcje potrafią wielokrotnie nawracać. Co robić, aby zmniejszyć ryzyko ich występowania?
Właściwa higiena okolic intymnych
Odpowiednia pielęgnacja stref intymnych jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o zapobieganie infekcjom. Każda kobieta powinna regularnie podmywać się bieżącą wodą. Najlepiej robić to dwa razy dziennie. Podczas okresu konieczność ta zazwyczaj pojawia się jeszcze częściej. Bardzo ważne jest to, czym myjemy okolice intymne. W żadnym wypadku nie powinno być to zwykłe mydło (np. takie, którego używamy do mycia rąk). Zwykle środki takie mają zasadowe pH, które jest nieakceptowalne dla kobiecych miejsc intymnych i mogłoby zaburzyć naturalne pH pochwy. Niektórzy eksperci uważają, że podmywanie się samą wodą jest zupełnie wystarczające. Jeśli jednak chcemy koniecznie używać jakiegoś preparatu, wybierzmy specjalny żel do higieny intymnej, którego pH będzie dostosowane do pH pochwy. Strefy intymne należy myć w stronę od odbytu do pochwy, nigdy odwrotnie. Nie warto podmywać się gąbką, ponieważ w warunkach wilgotnych będzie gromadzić się na niej wiele drobnoustrojów, które przenieść możemy do naszego organizmu. Pamiętajmy, aby okolice intymne osuszać osobnym ręcznikiem.
Odpowiednie zabezpieczenie podczas stosunku
W przypadku każdego przygodnego stosunku seksualnego powinnyśmy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Nie chodzi tu tylko o przeciwdziałanie niechcianej ciąży, ale także o zapobieganie infekcjom intymnym. Nasz partner seksualny może bowiem przekazać nam na przykład bakterie czy grzyby, które dostając się do naszego organizmu, spowodują właśnie infekcję intymną. Pamiętajmy, że takie środki, jak na przykład tabletki, plastry antykoncepcyjne czy wkładka domaciczna nie ochraniają nas przed infekcjami, a jedynie przed niechcianą ciążą (choć i tak nie w 100 %). Zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową uzyskamy tylko przy użyciu prezerwatywy. Bądźmy ostrożni, ponieważ prezerwatywy mają tendencję do pękania. Wówczas nie ochronią nas ani przed zajściem w ciążę, ani przed infekcją intymną.
Globulki dopochwowe podczas antybiotykoterapii
Ryzyko występowania infekcji intymnych zwiększa się podczas antybiotykoterapii. Często po zastosowaniu antybiotyku mikroflora bakteryjna naszej pochwy ulega silnemu zaburzeniu. Właśnie to powoduje występowanie infekcji intymnych. Nie należy więc zapominać o tym, aby podczas przyjmowania antybiotyku stosować probiotyki, które wesprą mikroflorę bakteryjną pochwy. Mogą to być na przykład globulki dopochwowe, które dostaniemy bez recepty w każdej aptece. Niektóre z nich zawierają żywe szczepy bakterii oraz kwas mlekowy, które skutecznie zapobiegną infekcjom intymnym. Globulki dopochwowe działają w sposób miejscowy, a więc dzięki nim następuje szybka regeneracja środowiska pochwy.