Zapalenie pęcherza moczowego to uporczywa dolegliwość, która nieleczona może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Gdy pojawią się jego objawy, warto sięgnąć po lek na zapalenie pęcherza. Co jeszcze można zrobić, by się z nim uporać i czy można mu zapobiec?

Zapalenie pęcherza – przyczyny i czynniki ryzyka

Najczęstsze przyczyny zapalenia pęcherza to namnażanie się drobnoustrojów. Są to przede wszystkim bakteria E. coli oraz gronkowiec. Do zapalenia pęcherza mogą doprowadzić także dwoinki rzeżączki, bakterie chlamydii, a także niektóre grzyby i wirusy. Z reguły do zakażenia dochodzi poprzez przenoszenie drogą płciową, dlatego najwięcej zakażeń odnotowuje się u kobiet aktywnych seksualnie, między 20. a 50. rokiem życia.

Do czynników ryzyka pojawienia się zapalenia pęcherza należą:

– ciąża i połóg,

– kamica nerkowa,

– cukrzyca,

– niewłaściwa higiena,

– nawracające infekcje intymne.

Objawy zapalenia pęcherza

Typowe dla zapalenia pęcherza objawy to:

– częste parcie na mocz,

– podwyższona temperatura,

– pieczenie w trakcie oddawania moczu,

– bóle podbrzusza.

Gdy zaobserwujemy u siebie charakterystyczne objawy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który wdroży odpowiedni lek na zapalenie pęcherza oraz przekaże niezbędne zalecenia.

Lek na zapalenie pęcherza – czy wystarczy?

Leczenie zapalenia pęcherza zazwyczaj polega na przyjmowaniu leków zwalczających bakterie. W ostrzejszym przebiegu choroby, gdy lek na zapalenie pęcherza nie przyniesie oczekiwanych skutków, konieczne może być zastosowanie antybiotyków.

Oprócz stosowanych leków pacjenci mogą wprowadzić działania wspomagające. Są to zdrowe nawyki, które będą miały pozytywny wpływ również w sytuacji, gdy chcemy zapobiegać zakażeniom pęcherza. Są to:

– ścisłe przestrzeganie zasad prawidłowej higieny intymnej,

– unikanie odwlekania wizyty w toalecie w celu oddania moczu,

– spożywanie dużej ilości płynów, które pomagają wypłukać zalegające w pęcherzu bakterie,

– unikanie przeziębień dolnych partii ciała,

– podcieranie się w kierunku od przodu do tyłu (w celu uniknięcia przenoszenia bakterii w stronę cewki moczowej),

– włączenie do diety żurawiny, która wspiera pracę układu moczowego.

Zapalenie pęcherza moczowego jest niegroźną chorobą, której leczenie nie jest skomplikowane, jednak zbagatelizowanie tej przypadłości może mieć poważne skutki. Przykładem powikłania nieleczonego zapalenia pęcherza jest tzw. odmiedniczkowe zapalenie nerek, które objawia się wysoką gorączką, wymiotami oraz silnym bólem podczas oddawania moczu. W przypadku takich objawów wymagana jest natychmiastowa interwencja lekarska.