siedzisko-pod-prysznic

Ludzkie ciało jest kruche i narażone na wiele kontuzji, wypadków i złamań. Po wizycie w szpitalu albo po rozpoznanym urazie bardzo duże znaczenie odgrywa właściwe postępowanie i rehabilitacja. Warto także pomyśleć o cennych dodatkach i sprzętach, które ułatwiają funkcjonowanie – siedzisko pod prysznic to jedno z nich.

Jak zadbać o kończynę dolną, żeby po złamaniu szybko wrócić do formy?

Złamana noga to spory problem, który wymaga przede wszystkim poruszania się o kulach i zaprzestania aktywności. Oczywiście zmiany nie trwają wiecznie i po ściągnięciu gipsu kończyna dolna stopniowo zacznie wracać do dobrej formy, ale tylko pod warunkiem, że zostaną przedsięwzięte właściwe działania oraz wykonane odpowiednie czynności. Kluczową rolę po złamaniu kończyny odgrywa rehabilitacja. Musi być ona rozpoczęta odpowiednio szybko, dzięki czemu istnieje spora szansa na uniknięcie powikłań i problemy w trakcie zrostu kości. Odpowiednie ćwiczenia pozwalają uniknąć przykurczy stóp, łydek i kolan. Co ciekawe wiele osób ma błędne myślenie i twierdzi, że noga po złamaniu ma pozostawać w pozycji nieruchomej. Ważne jest wykonywanie delikatnych ćwiczeń oraz ruszanie kończyną (na tyle, w jakim stopniu jest to możliwe). Nie można także zapominać o podstawowych czynnościach i normalnym funkcjonowaniu. Siedzisko pod prysznic ułatwi dbanie o ciało i zachowywanie higieny osobistej na odpowiednim poziomie, a kule posłużą do przemieszczania się z miejsca na miejsce. Tylko i wyłącznie odpowiednie bodźce umożliwiają przywrócenie sprawności, a właściwe ćwiczenia nie obciążą nadmiernie nogi, a wręcz przyspieszą jej regenerację.

W jaki sposób wygląda rehabilitacja złamanej nogi?

Rehabilitacja powinna zacząć się od sprawdzenia stanu zdrowia pacjenta, a następnie ustala się optymalny plan działania. Należy zacząć od nauki poruszania się na kulach łokciowych albo przy zastosowaniu stabilizatorów. W dalszej kolejności odbywa się ćwiczenie mobilności, czyli możliwość poruszania się z miejsca na miejsce, co przekłada się na zwiększenie zakresu ruchu. Siedzisko pod prysznic jest bardzo przydatne w trakcie ćwiczenia mięśni i stawów, które znajdują się w okolicach złamanej kości.

Bardzo ważne jest także przestrzeganie podstawowych zasad w trakcie chodzenia na kulach. Po pierwsze chora noga nie może wisieć w powietrzu. Wysokość używanego sprzętu musi zostać dopasowana do masy ciała chorego oraz jego wzrostu. Nie należy także zbytnio forsować kończyny, gdyż przyniesie to efekty przeciwne do zamierzonych. Metoda małych kroków sprawdza się najlepiej.