gumy-oporowe

Wraz z tym, jak pogoda będzie się polepszać, coraz więcej osób zacznie wychodzić na zewnątrz, przez co street workout parki znowu zaczną stawać się popularne. Jeśli jednak chcemy zacząć ćwiczyć street workout, to warto się wyposażyć w kilka rzeczy.

Gumy oporowe – do czego mogą się przydać?

Wiele osób zaczynając ćwiczyć, nie zauważa tego, że poprzez źle wykonywane ćwiczenia, zaczynają nabierać złe nawyki. Bardzo często nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń na początku wynika z tego, że nie posiadamy wystarczająco siły. W momencie, gdy podczas podciągania się brakuje nam siły, zaczynamy wierzgać i krzywić postawę, co może przerodzić się w nawyk. Kiedy mamy już wystarczająco siły do tego, żeby normalnie się podciągać, to poprzez przyzwyczajanie, możemy dalej źle to robić. Złe wykonywanie ćwiczeń jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do kontuzji, albo dysproporcji mięśni. Gumy oporowe mogą nam pomóc w ćwiczeniu na początku z odpowiednią postawą, dzięki czemu nie nabierzmy złych nawyków. Dodatkowo tego typu gumy mogą się przydać do tego, żeby robić progresje. Nawet, jeśli posiadamy wystarczająco siły, to nie zawsze będziemy w stanie wykonać jakąś sztuczkę na drążkach.

Chcąc nauczyć się np. muscle up’a bardzo ważne jest to, w jaki sposób robimy ruch. Poprzez gumy oporowe możemy z łatwością nauczyć się ruchu do różnego rodzaju technik, a dopiero po nauczeniu się ruchu, zacząć je robić na sucho. Jednak nawet jeśli już nie będziemy potrzebowali gum oporowych do ćwiczeń, to wciąż mogą one być wykorzystywane w czasie rozgrzewek, więc zawsze nam się przydadzą. Tego rodzaju sprzęt nie jest drogi, więc nie będziemy musieli się martwić, że wydamy sporo pieniędzy po to, żeby potem ze sprzętu nie korzystać.

Jakie rodzaje gum oporowych możemy kupić?

Musimy tutaj wyróżnić gumy typu mini bands i power bands. Jeśli chodzi o gumy power bands, to mogą być one wykorzystywane na siłowni do tego, żeby zwiększyć obciążenie na sztandze, są one dobre w wypadku treningów dynamicznych. Gumy mini bands mają zamknięty obwód i mogą być wykorzystane podczas podciągania się na drążku do tego, żeby ułatwić sobie ćwiczenie. W zależności od tego, jakiego rodzaju sport uprawiamy, czy to na siłowni, czy to kalistenika, możemy wybrać takie gumy do ćwiczeń, które usprawnią nam ćwiczenia. Pamiętajmy jednak, że gminy posiadają różny poziom napięcia, przez co musimy uważać, żeby nie kupić zbyt mocnej gumy do np. podciągania się, bo będziemy mogli mieć problemy podczas ćwiczeń.