Kuracja ziołami to metoda, którą stosuje się od bardzo dawna. Może się ona okazać szczególnie przydatna w sezonie jesiennych infekcji. Jest to bowiem czas, w którym bakterie i wirusy są szczególnie aktywne. Najbardziej popularną dolegliwością przy przeziębieniu i grypie jest zazwyczaj ból gardła.

Szałwia lekarska na ból gardła

Szałwia lekarska to roślina, która przejawia bardzo dużo właściwości leczniczych. Dzięki temu stosowana jest w medycynie już od bardzo dawna. Przede wszystkim działa ona antyseptycznie. Hamuje proces namnażania się bakterii, a także zabija grzyby. Na ból gardła szałwia stosowana jest w formie płukanki. Wystarczy zaparzyć ją i odczekać, aż wystygnie do temperatury pokojowej. Tak przygotowanym naparem powinniśmy płukać gardło od 3 do nawet 5 razy na dzień. Taka kuracja pomaga zwalczyć nawet bardzo uciążliwe infekcje, takie jak na przykład angina. Co więcej, szałwia jest bardzo pomocna w przypadku aft i pleśniawek tworzących się w naszej jamie ustnej. Niektórzy napar z szałwii lekarskiej regularnie piją.

Podbiał pospolity na uciążliwy kaszel

Bólowi gardła często towarzyszy mocny kaszel. Podbiał pospolity to bylina, która wykazuje bardzo wiele dobroczynnych dla naszego organizmu właściwości. Stosowanie go poleca się przede wszystkim osobom, które podczas infekcji zmagają się z uciążliwym kaszlem utrudniającym normalne funkcjonowanie. Dzięki niemu łatwiej jest choremu odkrztusić wydzielinę zalegającą w jego oskrzelach. Podbiał działa ponadto antybakteryjnie, a wszystko to dzięki zawartości kwasów fenolowych. Zioło to doskonale radzi sobie ze zwalczaniem stanów zapalnych. Podbiał stosuje się w różnych formach. Najczęściej są to syropy oraz tabletki do ssania, które nabyć możemy w aptece bez recepty.

Tymianek pospolity i jego działanie antybakteryjne

Tymianek pospolity zwykle kojarzymy tylko jako przyprawę. Jest on co prawda nieoceniony jako dodatek do potraw, jednak należy zwrócić uwagę również na jego właściwości lecznicze. Tymianek bowiem działa antybakteryjnie, a dzięki temu pomaga naszemu organizmowi w walce z infekcją. Jest szczególnie polecany osobom, które zmagają się z męczącym, suchym kaszlem. Wykazuje on bowiem właściwości rozkurczowe, a dzięki temu przyspiesza usunięcie zalegającej w naszych oskrzelach wydzieliny. Tymianek pospolity stosować możemy jako napar, ale równie często wykorzystywany jest do produkcji syropów na kaszel. Zioła tego możemy użyć także do samodzielnego wykonania olejku, którym możemy nacierać naszą szyję oraz plecy. Wystarczy ziele tymianku rozgnieść w moździerzu, a następnie zalać oliwą z oliwek i podgrzewać w kąpieli wodnej przez około 15 minut. Pamiętajmy, aby robić to na bardzo małym ogniu. Tak przyrządzoną substancję należy następnie przelać przez gazę. Po ostygnięciu olejek tymiankowy jest gotowy do użycia. Nacieranie nim z pewnością ulży nam w bólu gardła i pomoże zahamować rozwijającą się w naszym organizmie infekcję. Pamiętajmy jednak, że tymianku nie poleca się spożywać kobietom w ciąży.