Wykładziny podłogowe PCV charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie i niezwykle długą trwałością. Konserwacja ma na celu chronić podłogę przed powstaniem trwałych uszkodzeń oraz plam oraz zabezpieczyć powłokę przed działaniem czynników zewnętrznych oraz umożliwić łatwiejsze jej sprzątanie. Tak jak w przypadku telefonów komórkowych powszechne używane etui zapobiegają szybkiemu zużyciu obudowy, tak w przypadku konserwacji np. polimerem zapobiegamy szybkiemu wyniszczeniu się wykładzin.

Czyszczenie wykładzin PCV za pomocą zwykłych środków chemicznych często nie przynosi pożądanych rezultatów i kończy się stratą czasu jak i pieniędzy. Nie chroni ich również przed działaniami czynników zewnętrznych jak uszkodzenia, zarysowania czy trudne do usunięcia plamy. Jeżeli chodzi o konserwację, to możemy podzielić ją na:

Pierwszą, bieżącą oraz okresową

Pierwsza to ta zaraz po jej montażu, która ma za zadanie zabezpieczyć powierzchnie na długi czas. Druga polega na bieżącym sprzątaniu, czyszczeniu np. za pomocą roztworu odpowiedniego środka z zimną wodą i kontrolowaniu stanu nawierzchni. Trzecią natomiast wykonuję się cyklicznie, w zależności od zużycia, konserwując tylko fragment bądź całość wykładziny tak aby mogła cieszyć oko przez następny okres.

Oczywiście ważnym czynnikiem jest odpowiedni dobór środków wysokiej jakości i umiejętne ich wykorzystanie. W tym celu najlepiej zgłosić się do specjalistów, którzy skutecznie dobiorą specyfiki tak, aby klienci cieszyli się lśniącą nawierzchnią przez długi czas, nie martwiąc się o plamy, brud czy uszkodzenia nawierzchni.