wózek toaletowy

Wózek inwalidzki to niezwykle istotny sprzęt dla osób, które w rezultacie choroby lub wypadku utraciły pewien stopień sprawności fizycznej. Powinien on stanowić pomoc, a nie przeszkodę w codziennym poruszaniu się. Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo rodzajów takich wózków inwalidzkich. Czym należy kierować się, wybierając najlepszy wózek toaletowy?

Wózek toaletowy – co go wyróżnia?

Wózek toaletowy to wózek inwalidzki sanitarny, który występuje w wielu odmianach. Jego odpowiedni wybór pozwala na dostosowanie go konstrukcją i parametrami do indywidualnych potrzeb seniora. Głównym zadaniem, jaki ma pełnić wózek toaletowy, jest umożliwienie osobie niepełnosprawnej przemieszczanie się z pokoju do łazienki, bez konieczności przenoszenia czy korzystania z kul. Jego konstrukcja do złudzenia przypomina tradycyjny wózek inwalidzki, jednak jego parametry są dostosowane do warunków domowych.

Jaki wózek toaletowy będzie najlepszym rozwiązaniem?

Nie zważając na to, czy poszukiwania dotyczą tradycyjnego wózka inwalidzkiego, czy też wózka toaletowego, niezalecane jest robienie tego na własną rękę. W tym celu najlepszym wyjściem jest zasięgnięcie porady fizjoterapeuty, czy też osoby pracującej w sklepie ze sprzętem medycznym – ona także posiada wiedzę i wykształcenie w zakresie doboru sprzętu medycznego do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Wózek powinien być dostosowany do własnego stylu życia. Gdy osoba niepełnosprawna cechuje się dużym poziomem aktywności, warto rozważyć zakup lekkiego wózka. Jest on o wiele bardziej zwrotny, a jego nieduże parametry sprawiają, iż jest on łatwy w transporcie. W przypadku gdy fundusze stanowią pewne ograniczenie, czy też po prostu nie jest konieczny bardzo nowoczesny sprzęt, warto wybrać klasyczny wózek aluminiowy, który jest o wiele lżejszy od stalowego, a jednocześnie równie solidny.

Głównymi parametrami, jakie należy uwzględnić podczas wyboru wózka toaletowego, są szerokość oraz głębokość siedziska. W kwestii dokonania pomiarów warto zdać się na doświadczenie sprzedawcy w sklepie, w którym będzie zakupywany wózek.

Przy zakupie wózka toaletowego, bardzo istotna jest również wysokość podparcia. Niskie podparcie ułatwia sterowanie wózkiem – gdy jest ono nachylone pod nieznacznym kątem ostrym względem siedziska, aktywizowane są mięśnie szkieletu, przez co następuje w pewnym stopniu rehabilitacja pacjenta.

Podczas wyboru wózka toaletowego należy przede wszystkim kierować się dobrem osoby niepełnosprawnej – powinien on sprostać jego indywidualnym zapotrzebowaniom oraz sprawić, iż codzienne czynności nie będą stanowiły dla niej żadnego ograniczenia.