Od kilku miesięcy wiele osób żyje w strachu, z uwagi na szerzącą się pandemię koronawirusa, która jest niezwykle niebezpieczna. Objawy zakażenia wirusem są bardzo podobne do objawów zwykłej grypy, co w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym dostarcza dodatkowych zmartwień. Jak odróżnić obie choroby od siebie?

Objawy grypy

Chyba każdy z nas miał w swoim życiu okazję zarazić się grypą. Taka choroba rozkłada na łopatki, jednak nie trwa zbyt długo. Zwykle zaczyna się od osłabienia, bólu mięśni i stawów i podwyższonej temperatury ciała. Z czasem pojawiają się takie objawy, jak:

  • ból gardła,
  • katar,
  • duszący kaszel,
  • ból głowy.

Z dnia na dzień powinny się one jednak osłabiać. Zwykła grypa nie wymaga nawet wizyty u lekarza, ponieważ nie ma na nią lekarstwa. Lekarze zalecają, aby jak najwięcej wypoczywać i spać, zostać w domu i wspomagać odporność. Można to robić przyjmując suplementy diety i stosując właściwą dietę. Dopiero w sytuacji, gdy po kilku dniach objawy nie słabną, należy skontaktować się z lekarzem, który oceni, czy nie doszło również do zakażenia bakteryjnego, które można wyleczyć przy pomocy antybiotyków. Wspomagająco, przy grypie można stosować leki na ból gardła, czy katar oraz syropy łagodzące skutki kaszlu.

Covid-19 – znane objawy

Od początku pandemii lekarze bardzo uczulają, aby obserwować swoje ciało, ponieważ koronawirus w swoich objawach bardzo przypomina grypę. Charakterystyczny jest jednak silny i duszący kaszel, który jest suchy i bardzo uporczywy. Poza tym, pojawia się bardzo silne osłabienie organizmu. Osoby, które wyleczyły się z wirusa przyznają, że nawet po kilku miesiącach brakuje im sił i czują się bardzo zmęczone. Zwykle koronawirus powoduje również gorączkę, ponieważ organizm walczy z wirusem znanymi sobie sposobami. Taka gorączka może utrzymywać się przez wiele dni.

Coraz częściej wskazuje się również inne objawy Covid-19, które są niespecyficzne dla innych zakażeń wirusowych:

  • utrata smaku i węchu,
  • wysypka,
  • bardzo silne osłabienie organizmu.

Alarmujący powinien być szczególnie duszący kaszel, ponieważ koronawirus uszkadza płuca, co jest najczęstszą przyczyną zgonów na skutek choroby. Wielu pacjentów ostatecznie wymaga zastosowania respiratora, ponieważ nie są w stanie samodzielnie oddychać.

Jak zachować się kiedy podejrzewamy u siebie Covid-19?

Jeśli obawiamy się, że choroba, którą przechodzimy my lub jeden z członków rodziny może być skutkiem zakażenia koronawirusem, bardzo ważne aby zastosować wszelkie środki ostrożności. Osoba chora powinna zachowywać się tak, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa. Najlepiej zadzwonić do lekarza rodzinnego i umówić się na teleporadę. Lekarz będzie w stanie na podstawie objawów dokonać oceny stanu zdrowia pacjenta i ewentualnie skierować go na testy. Można również kontaktować się w takiej sytuacji z sanepidem, który również powinien podjąć odpowiednie kroki. Bardzo istotne jest, aby unikać kontaktu z innymi osobami i ostrzec te, z którymi już miało się kontakt w ciągu kilku ostatnich dni.