Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka zaliczane jest do tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Początkiem lat XX-tych symptomy tej choroby stwierdzono u 1% ludności, natomiast obecnie ilość potwierdzonych przypadków zachorowań ciągle wzrasta. Przeważnie chorobę tę diagnozuje się u dzieci poniżej 12 roku życia oraz u niemowląt. Jak przejawia się atopowe zapalenie skóry oraz jak je leczyć?
Atopowe zapalenie skóry – czym jest?
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najpoważniejszych chorób dermatologiczno-alergicznych, której źródła należy upatrywać w genach chorego. Schorzenie to jest dziedziczone i prawdopodobieństwo zachorowania na atopię przez potomstwo, którego rodzice zmagają się z tą chorobą, wynosi około 70 procent. Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, której pochodzenie nie zostało jeszcze do końca poznane. Choroba ta występuje w sytuacji, gdy układ odpornościowy nieprawidłowo odpowiada na małe dawki antygenów, tj. nadmiernie produkuje przeciwciała IgE, które są nastawione przeciwko alergenom. Organizm osoby zmagającej się z atopią w bardzo ostry sposób reaguje na różnego rodzaju alergeny, które oddziałują na specyficzną reakcję układu oddechowego, pokarmowego, oczu bądź skóry. Osoby cierpiące na AZS cechują się tym, że mają defekt naskórka o podłożu genetycznym, przyczyniający się do nieprawidłowego składu w powierzchniowej warstwie skóry, co sprawia, że jest ona nadmiernie narażona na alergeny, które wpływają na jej nadwrażliwość, suchość i świąd.
Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka – objawy
Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka pojawia się już przed szóstym miesiącem życia dziecka. Schorzenie to częściej występuje u dziewczynek niż chłopców, jednak u chłopców jest ono o wiele cięższe niż w przypadku dziewczynek. Za główne objawy uważa się wysuszoną i zaczerwienioną skórę oraz silny świąd. Symptomy choroby mogą różnić się w zależności od wieku dziecka. Atopowe zapalenie skóry u niemowlaka objawia się wysypką rumieniowo-wysiękową, która występuje na owłosionej skórze głowy, u nasady płatków usznych i na twarzy w rejonie policzków i czoła.
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u niemowląt?
Atopowe zapalenie skóry to alergiczna przewlekła choroba, której nie można leczyć przyczynowo, a wyłącznie łagodząc jej objawy. Choroba ta cechuje się okresami zaostrzeń oraz remisji, a jej leczenie jest złożone i związane z ciągłą obserwacją stanu skóry, szczególnie w przypadku niemowląt. Zmagając się z tą chorobą, bardzo ważna jest profilaktyka. Niemowlęta narażone na ryzyko wystąpienia tego schorzenia w związku z obecnością chorób alergicznych w rodzinie powinny być karmione naturalnie, a inne pokarmy należy wprowadzać stopniowo i jak najpóźniej.