Lubrykanty, zwane również żelami intymnymi, to substancje nawilżające, które redukują tarcie w czasie stosunku. Mogą być stosowane ze względów zdrowotnych, na przykład podczas suchości pochwy, jak i w celu urozmaicenia życia seksualnego. Lubrykanty różnią się m.in. konsystencją, składem, zapachem, kolorem, a nawet smakiem. Jakie są zalety stosowania lubrykantów? Który jest najbardziej odpowiedni?
Kiedy warto sięgnąć po lubrykant?
Głównym wskazaniem do stosowania żeli intymnych jest suchość pochwy. Przypadłość ta związana jest głównie z kobietami karmiącymi piersią i przechodzącymi menopauzę. Często również spowodowana jest niewłaściwie dobraną antykoncepcją, stosowaniem silnie wysuszających kosmetyków (np. proszek do prania bielizny, płyny do kąpieli, mydło), jak i przyjmowaniem niektórych leków (np. antydepresantów, antybiotyków). Bywa również tak, iż suchość pochwy jest symptomem przejściowym i występuje w wyniku dużego stresu lub zmian hormonalnych podczas cyklu miesiączkowego.
Lubrykanty mogą być wykorzystywane także przez pary, które nie mają problemów z właściwym nawilżeniem, a tylko chciałyby urozmaicić swoje życie seksualne. Żele intymne można zastosować w masażu, w celu zwiększenia intensywności doznań i pobudzenia zmysłów. Są zalecane do seksu analnego oraz seksu z użyciem gadżetów erotycznych.
Lubrykanty – jakie są ich rodzaje?
Lubrykanty są klasyfikowane na kilka rodzajów ze względu na zawarte w nich substancje nawilżające, jak i ich właściwości. Wyróżnia się:
- Lubrykanty na bazie wody – są przyjazne dla skóry i mają najbardziej naturalny skład. Rzadko przyczyniają się do powstania alergii lub podrażnienia, są łatwe do zmycia z powierzchni skóry. Co więcej, nie obniżają efektywności prezerwatyw. Mogą być jednak niewystarczające dla kobiet borykających się ze znaczną suchością pochwy.
- Lubrykanty na bazie silikonu – mają najlepsze właściwości nawilżające, a zarazem są najdroższe. Można je stosować w wodzie (nie zmywają się tak szybko) oraz u kobiet odczuwających wyjątkowo dużą suchość miejsc intymnych. Najczęściej stosowane są do seksu analnego. Mają jednak kilka wad: mogą kumulować się w zakamarkach pochwy (a tym samym zwiększyć ryzyko infekcji), trudniej je zmyć i nie można stosować ich razem z gadżetami erotycznymi z silikonu.
- Lubrykanty zapachowe i smakowe – są nimi żele wzbogacone o substancje smakowe i zapachowe. Spożywane w niedużych ilościach nie są niebezpieczne dla zdrowia. W związku z dodatkowymi składnikami mogą powodować podrażnienia. Wiele marek, jak np. durex intense, oferuje całą gamę najróżniejszych smaków i zapachów.
- Lubrykanty hipoalergiczne – są one najczęściej na bazie wody. Mają prosty skład i są pozbawione substancji smakowych, zapachowych, barwników i konserwantów. Mogą być wzbogacone o dodatkowe składniki łagodzące i przeciwzapalne, np. aloes. Są one przeznaczone dla osób o bardzo wrażliwej skórze, ponieważ minimalizują ryzyko alergii.
- Lubrykanty stymulujące – zawierają składniki cechujące się właściwościami chłodzącymi, rozgrzewającymi, wywołującymi mrowienie skóry. Uwrażliwiają one okolice intymne na bodźce, co pogłębia doznania w trakcie stosunku i umożliwia łatwiej osiągnąć orgazm.