krem

Nawilżanie skóry to podstawa każdej pielęgnacji. Tego wymaga skóra w każdym wieku, zarówno cera dojrzała, trądzikowa, jak i przesuszona. O odpowiednim poziomie nawodnienia skóry i kremie nawilżającym powinna więc pamiętać każda osoba – bez względu na płeć czy typ posiadanej cery. Jak dobrać krem nawilżający do typu skóry?

Czym należy kierować się, wybierając krem do nawilżenia skóry?

Skóra to największy narząd, który kumuluje w sobie około 20% wody w całym ciele. Nawet niewielki jej niedobór może doprowadzić do zaburzenia procesów odnowy komórkowej oraz negatywnie wpłynąć na jej fizjologię. Tak więc nawilżanie stanowi podstawę prawidłowej pielęgnacji skóry.

Woda w skórze jest czynnikiem wręcz niezbędnym. Cały czas migruje od skóry właściwej w stronę powierzchni, nieustannie nawilżając każdą jej warstwę. Naturalnym mechanizmem chroniącym je przed znaczną utratą jest łój (sebum) znajdujące się na powierzchni naskórka. Jego skuteczność zależy od równowagi wodno-lipidowej w skórze. Jej zaburzenie skutkuje niedoborem wody w warstwie rogowej, co może doprowadzić do zaburzenia procesu odnowy naskórka. Głównym objawem tego stanu rzeczy jest jego pęknięcia, rogowacenie, a czasem łuszczenie. W przypadku, gdy zabraknie wody w skórze właściwej, traci ona swoją elastyczność i jędrność – a więc szybciej się starzeje. Podstawą pięknego wyglądu jest właściwe nawilżanie i natłuszczanie skóry, o znaczącą rolę w tym procesie odgrywają odpowiednio dobrane kosmetyki (np. serum lub krem nawilżający) oraz codzienna pielęgnacja.

Warto wiedzieć, iż nie istnieje jeden uniwersalny krem nawilżający. Każdy musi być odpowiednio dobrany do typu skóry, uwzględniać jej wiek, indywidualne cechy i właściwości. Właściwie dobrana pielęgnacja wpłynie nie tylko na młody i zdrowy wygląd skóry, ale również na samopoczucie. Tak więc nawilżenie skóry wygląda następująco:

  • Cera tłusta i mieszana – zastosowany krem ma na celu optymalnie nawilżać, regulować proces produkcji sebum, redukować niedoskonałości oraz działać matująco i wygładzać.
  • Cera wrażliwa – stosując kosmetyki nawilżające taką cerę, należy skupić się na: ochronie przed podrażnieniami i czynnikami zewnętrznymi, wzmocnieniu płaszcza wodno-lipidowego skóry, uzupełnieniu substancji odpowiedzialnych za wiązanie wody w warstwie rogowej naskórka i rewitalizację.
  • Cera sucha z tendencją do zmarszczek – w takim przypadku zastosowane sebum lub krem nawilżający powinny wykazywać właściwości odbudowujące płaszcz lipidowy, zatrzymujące wodę w naskórku, zapewniające intensywne nawilżenie oraz chroniące przed czynnikami zewnętrznymi.

Cztery zasady odpowiedniego poziomu nawilżenia

Chcąc kompleksowo nawilżyć skórę, należy uwzględnić 4 następujące zasady:

  • każdy rodzaj skóry potrzebuje nawilżenia;
  • ważna jest systematyczność;
  • należy pić dużo wody i zadbać o antyoksydanty, zarówno w diecie, jak i w stosowanych kosmetykach;
  • powinno się zadbać o dodatkowe nawilżenie w upalne dni, w centralnie ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.