eucerin krem 1

Niezależnie od rodzaju skóry i wieku, każda skóra może być odwodniona. Na początku suchość skóry występuje przejściowo, co jest związane z oddziaływaniem na nią między innymi czynników atmosferycznych takich jak słońce, mróz, wiatr oraz niska wilgotność powietrza związana z centralnym ogrzewaniem czy klimatyzacją, bądź po prostu nieodpowiednią codzienną pielęgnacją skóry. Jak dbać o skórę suchą? Który preparat będzie dla niej najlepszy?

Charakterystyka skóry suchej-dwodnionej

Skóra odwodniona, sucha najczęściej pozbawiona jest bariery ochronnej naskórka, a co za tym idzie, cechują ją pewne czynniki takie jak: stosowane kosmetyki lub duża wrażliwość na wodę kranową (zwłaszcza wodę twardą), skóra jest cieńsza, matowa, jaśniejsza z widocznymi naczyniami krwionośnymi, ulega podrażnieniu, brakuje jej miękkości i elastyczności, a ponadto brak wody w naskórku przyspiesza powstawanie zmarszczek oraz starzenie się skóry.

W jaki sposób można nawilżyć skórę?

Podstawą efektywnego nawilżania skóry jest właściwe jej oczyszczenie. W trakcie demakijażu należy wybrać delikatne preparaty, które nie podrażnią suchej skóry, która cechuje się większą podatnością na podrażnienia. Do takich produktów można zaliczyć płyny micelarne, mleczka nawilżające, żele micelarne dedykowane do skóry suchej, śmietanki kosmetyczne. Przy cerze suchej warto stosować łagodzące i nawilżające toniki przeznaczone do skóry suchej, które przyczynią się do przywrócenia odpowiedniego pH skóry. Zazwyczaj taki tonki dostępny w ofercie sklepu określany jest jako łagodzący, micelarny lub nawilżający.

Co ważne po zastosowaniu toniku warto pamiętać o odsączeniu nadmiaru preparatu chusteczkami higienicznymi, ponieważ pozostawienie zwilżonej skóry doprowadza do szybkiego odparowania wody z naskórka spowodowanego różnicą temperatury skóry i temperaturą otoczenia. Dlatego nie zaleca się stosować wody termalnej osobom, których skóra jest sucha, pozbawiona natłuszczenia, ponieważ tego rodzaju skóra nie zostanie nawilżona, jedynie schłodzona i w konsekwencji ulegnie jeszcze większemu przesuszeniu.

Następnie po tonizacji skóry suchej należy zaaplikować krem nawilżające (np. eucerin krem). Osoby, które mają skórę mało natłuszczoną i suchą, powinny stosować bardziej tłuste kremy, gdyż zapobiegają szybkiemu parowaniu wody z naskórka. Tłuste kremy nawilżające umożliwiają stopniowe przenikanie substancji aktywnych w głąb skóry. Dzięki zastosowaniu kremu nawilżającego na skórę suchą i mało natłuszczona, skóra nie zostanie właściwie nawilżona oraz paradoksalnie może to spowodować jeszcze szybsze przesuszenie. Lekki krem nawilżający będzie właściwy dla osób, których skóra jest sucha oraz prawidłowo natłuszczona. Takie osoby powinny stosować lekkie kremy, które dodatkowo nie obciążają gruczołów łojowych zbyt tłustą konsystencją.